تبلیغات
دانلود و سرگرمی2 - یوری گاگارین اولین انسانی که به فضا سفر کرد(کامل ترین مقاله)

بهترین و مفید ترین مطالب از سراسر وب

 
 
یوری گاگارین اولین انسانی که به فضا سفر کرد(کامل ترین مقاله)
نظرات |

یوری گاگارین، نخستین فضانورد جهان

۲۳ام فروردین هر سال مصادف با واقعه‌ای جهانی است که زندگی بشر را دستخوش تغییرات شگرفی کرده است. سالها پیش در چنین روزی نخستین انسان به جایی بالای جو زمین سفر کرد و بدین سان عنوان پر افتخار اولین فضانورد جهان را از آن خود نمود.


با عرض پوزش از اینکه این مقاله با 6 روز تاخیر روی وبلاگ قرار گرفت

 

خلاصه ای از سفر یوری گاگارین

امروز 23 فروردین سال 1392 روزی است که 52 سال از اولین سفر انسان به فضا می گذرد


Yuri Gagarin

سالها پیش در ۱۲ آوریل ۱۹۶۱، زمانی که غرش مهیب موتورهای قدرتمند موشک فضایی وستک۱ سرتاسرپایگاه فضایی بایکنور را در می‌نوردید، عصر جدیدی در تاریخ بشر آغاز شد که زندگی و فهم بشر از دنیای اطراف را اساساً تغییر داد.

در اوج رقابتهای فضایی دو ابر قدرت زمان، ‌اتحاد جماهیر شوروی که پیش از آن نیز تمامی رکوردهای اولیه تسخیر فضا را به خود اختصاص داده بود، بار دیگر گامی بلند برداشت تا نه تنها مردم شوروی را در این رقابت جهانی سرافراز کند بلکه جهان را وارد عصری تازه نماید، عصری که انسان توانست قدم از کره خاکی خود بیرون گذارد و برای اولین بار به فراسوی جو زمین سفر کند.

یوری گاگارین، سرنشین خوشبخت این فضاپیمای تاریخی اولین بشری بود که به فضا سفر کرد. مدار گرد حامل اولین و معروفترین فضانورد جهان پس از آنکه ۱۰۸ دقیقه با سرعت ۲۷۴۰۰  کیلومتر در ساعت، یکبار زمین را دور زد، اولین فضانورد جهان را به سلامت به زمین بازگرداند و بدینسان افتخاری بی‌نظیر برای یوری گاگارین و کشورش به ارمغان آورد. مداری که یوری گاگارین سوار بر وستک ۱ پیمود، مداری بیضی شکل بود که حداقل ۱۶۹ و حدکثر ۳۱۵ کیلومتر از سطح متوسط زمین فاصله داشت و صفحه مدار با صفحه استوای زمین زاویه‌ای ۶۵ درجه‌ای می‌ساخت تا فرود گاگارین را در خک شوروی تضمین نماید.

در آن زمان برای اینکه کسی عنوان پرافتخار فضانورد را کسب کند می‌بایستی سوار بر فضاپیمای خود علاوه بر عبور از مرز فضا و قرار گرفتن در مدار قادر به بازگشت به زمین با کپسول فضایی خود نیز می‌بود. وستک ۱ تنها قادر به بازگرداندن فضانوردان به جو زمین بود و شرایط لازم برای فرود نرم و ایمن بر سطح خک در این کپسول فضایی دیده نشده بود. از این رو یوری گاگارین مجبور بود در ارتفاعی خاص از کپسول به بیرون پریده و با چتر نجات خود را به زمین برساند. از آنجا که این موضوع می‌توانست عنوان نخستین فضانورد جهان را از وی سلب نماید و در نتیجه چنین افتخاری عاید اتحاد جماهیر شوروی نیز نمی‌شد، سیاستمداران روسی تصمیم گرفتند این داستان را مخفی نگاه دارند تا اینکه این اواخر و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی این موضوع علنی شد. (داستانی دیگر از مخفی کاری سران شوروی سابق در امور فضا)

مهمترین وقایع زندگی یوری گاگارین


1941: در ماه مارس مه به مدرسه می‌رود، ولی تحصیل وی بعد از یک ماه بخاطر حمله آلمان قطع می‌شود. او بعد از جنگ به ادامه تحصیل می‌پردازد.


1951: مدرسه فنی را با یادگیری حرفه فلز کاری به اتمام می‌رساند و در دانشکده فنی به تحصیل ادامه می‌دهد. در اوقات فراغتش به یادگیری خلبانی می‌پردازد.


1955: از دانشگاه فارغ التحصیل و به عنوان خلبان به نیروی هوایی شوروی می‌پیوندد.


1957: خلبان آزمایشی می‌شود.


1960: به گروه فضانوردان می‌پیوندند و بعدا به عنوان اولین شخص جهت پرواز به فضا در نظر گرفته می‌شود.


1961: 12 آوریل او در مدت 108 دقیقه مسیر 40000 کیلومتری مدار زمین را می‌پیماید.


دهه 1960: به عنوان رئیس برنامه آموزش فضانوردی خدمت می‌کند.


1968: 27 مارس در یک پرواز آزمایشی معمولی دچار سانحه می‌شود و به طرز فجیعی کشته می‌شود.


...داستان زندگی یوری گاگارین


یوری (نشسته) به همراه خواهر و برادرانش

در نهم مارس ۱۹۳۴، یک زوج کشاورز روسی که در منطقه کلوشینو واقع در حوالی مسکو روی یک زمین مشترک، کشاورزی می‌کردند، صاحب پسر بچه‌ای شدند که او را یوری نامیدند. 

یوری الکسویچ گاگارین سومین فرزند این خانواده بود که بعدها فرزند چهارمی نیز به آنها اضافه شد. مادر وی علاقه عجیبی به مطالعه داشت و پدرش نجار ماهری بود. از آنجاییکه پدر و مادر یوری به شدت کار می‌کردند تا معاش خانواده را تأمین نمایند، خواهر بزرگتر یوری از وی مراقبت می‌کرد. در خلال جنگ جهانی دوم، خانواده گاگارین نیز مانند بیشتر خانواده‌های روسی درد و رنج بسیاری را تحمل کردند. دو خواهر و برادر بزرگتر وی در سال ۱۹۴۳ به آلمان برده شدند و تنها پس از جنگ دوباره به وطن بازگشتند.

 معلم یوری خوب به خاطر داشت که وی دانش‌آموز باهوش و سخت‌کوشی بود و البته بسیار شیطنت می‌کرد. زمانی که معلم ریاضی یوری به نیروی هوایی ارتش سرخ پیوست، آرزویی عمیق در قلب این جوان ماجراجو ریشه دواند که بعدها منشاء اثرات زیادی شد.

یوری که مجبور بود زود به کار مشغول شود، کارگاه آهنگری را برگزید و اندکی بعد او را برای ادامه تحصیل در مدرسه عالی تکنولوژی انتخاب شد. در همان زمان یوری به عضویت کلوپ هوایی درآمد و پرواز با هواپیمای سبک را آموخت. این تفریح جدید که قسمت اعظم وقت یوری را اشغال کرده بود، دریچه جدیدی در زندگی وی گشود. یوری که سخت تلاش می‌کرد سرانجام در سال ۱۹۵۵ هر دو رشته را با موفقیت به پایان رساند. علاقه شدید وی به خلبانی باعث شد که پس از پایان تحصیلات وارد مدرسه آموزش خلبانی اُرنبرگ شود و در همانجا بود که با والنتینا گوریچوا، دختر جوانی که در ۱۹۵۷ با هم ازدواج کردند، آشنا شد. زمانی که یوری و والنتینا با هم ازدواج می‌کردند، یوری نشان (Wing) پرواز با میگ ۱۵ را دریافت کرده بود.وی زمانی که مرد بزرگی شده بود، یک خصوصیت ویژه داشت. یوری بسیار کوتاه قد بودو فقط ۱۵۷ سانتی‌متر قد داشت.

 در سال ۱۹۶۰ جستجوی وسیعی برای انتخاب ۲۰ کاندید جهت حضور در برنامه فضایی اتحاد جماهیر شوروی آغاز شد. یوری یکی از آن ۲۰ منتخب خوش‌شانسی بود که تمرینات شدید، وسیع و جدیدی را پشت سر گذاشت. در نهایت پس از آزمایشات فراوان پزشکی و فیزیولوژیکی و انجام تمرینات سخت یادگیری بودن در فضا، دو فضانورد باقی مانده بودند: یوری گاگارین و گرمان تیتوف. حدس زده می‌شود دلایل انتخاب یوری گاگارین به عنوان اولین فضانورد اتحاد جماهیر شوروی و همچنین دنیا، علاوه بر مسائل بدنی، آموزشی و تواناییهای وی برای بودن در فضا به اخلاق و روحیات او نیز وابسته بوده باشد. یوری مرد بسیار متواضع و خوش‌مشربی بود که علی‌رغم قد کوتاهش در جلسات و میهمانیها به چشم می‌آمد. در نقطه مقابل وی، گرمان تیتوف بسیار گوشه‌گیر و سکت بود.


سرانجام در ۱۲ آوریل ۱۹۶۱، یوری گاگارین سوار بر موشک فضاپیمای وستوک۱ اولین انسانی شد که مرز فضا را گشود و قدم به دنیایی اسرارآمیز نهاد. یوری بسیار مشهور شده بود و یک شبه ره صد ساله پیمود. او به ناگهان از ستوانی ساده به درجه سرهنگی ارتقاء پیدا کرد و با سران حزب کمونیست نشست و برخاست می‌نمود.

یوری گاگارین٬ نخستین فضانورد جهان

اولیای امر زمانی که یوری در مدار زمین بود، امید کمی به بازگشت وی داشتند و فرض بر این بود که یوری در هنگام بازگشت به زمین خواهد مرد. یوری گاگارین پس از این سفر تاریخی به چهره سرشناس جهان تبدیل شد و اتحاد جماهیر شوروی از این چهره استفاده‌های سیاسی بسیاری کرد.

یوری گاگارین سرانجام در ۲۷ مارس ۱۹۶۸، در جریان یک پرواز تمرینی با هواپیمای میگ که بسیار مورد علاقه وی بود، کشته شد و فرصت آن را نیافت تا برای بار دوم زمین را از مدار و از فراسوی جو آن ببیند. اگرچه همواره نام یوری گاگارین به عنوان نخستین فضانورد جهان یاد می‌شود اما عقیده کارشناسان بر این است که اتحاد جماهیر شوروی قبل از یوری دو فضانورد دیگر را نیز به فضا اعزام کرده بود که متأسفانه هر دو بنا به دلایلی مرده‌اند. حدس زده می‌شود یکی از این دو نفر ولادمیر ایلیوشین پسر طراح معروف هواپیماهای ایلیوشین بوده است که در اثر تزریق اشتباه به مداری نادرست، هنگام بازگشت در چین به زمین برخورد کرد.


برای دیدن ادامه مقاله و بقیه تصاویر به ادامه مطلب بروید
برچسب ها : گاگارین-یوری گاگارین-اولین سفر انسان به فضا-کامل ترین مقاله درباره یوری گاگارین و سفر وی به فضا-
نویسنده : admin samani
تاریخ : پنجشنبه 29 فروردین 1392
زمان : 03:01 ب.ظ
چاپ مطالب
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
What is distraction osteogenesis? پنجشنبه 16 شهریور 1396 03:25 ق.ظ
When I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are
added- checkbox and now whenever a comment is added I recieve four emails with the exact same comment.
Perhaps there is an easy method you can remove me
from that service? Thank you!
مهسا جمعه 20 اردیبهشت 1392 03:22 ب.ظ
سلام وبلاگ زیبایی دارید بیا به آدری زیر ثبتش کن تا بتونم هر روز بهت سر بزنم و افزایش بازدید داشته باشید همه وبلاگ نویسها هستند ضرر نمیکنید
http://nimdar.net
سحر دوشنبه 9 اردیبهشت 1392 03:16 ب.ظ

سلام خوبی؟
بازم من بهت سر زدم بی معرفی چرا به من دیگه سر نمیزنی؟
weblog nevisan? یکشنبه 8 اردیبهشت 1392 08:20 ب.ظ
سلام بهترین سایت برای معرفی و معروف کردن وبلاگتان در بین وبلاگ نویسان ایرانی افتتاح شد شما هم تا فرصت باقی است همین حالا وبلاگتان را در این سیستم رایگان ثبت کنید
منتظر حضور شما در جمع بزرگ وبلاگ نویسان میهن هستیم
کسب درآمد ماهیانه از سایت های کلیکی شنبه 7 اردیبهشت 1392 08:01 ب.ظ
سلام
شما میتوانید با روزی 20 دقیقه کار با اینترنت ماهیانه 30 هزار تومان کسب درآمد کنید
فقط کافیست در سایت های گروه اسمان فعالیت کنید
شرکت ثبت شده در ستاد ساماندهی و دارای مجوز فعالیت
کاملا تضمینی
پرداختی به کارت های عضو شبکه شتاب
پس همین الان عضو شوید و فعالیت خود را آغاز کنید
با تشکر
سحر جمعه 6 اردیبهشت 1392 03:14 ب.ظ


سلام خوبی؟
وبلاگ خوشگلت را دیدم خیلی خوب بود دوست دارم بازم بهت سر بزنم راستی منم یه سایت دارم به منم یه سر بزن وبلاگت را یادت نره ثبتش کنی چون می خوام بازم بهت سر بزنم باید آدرس وبلاگتو داشته باشم
منتظرت هستم
سحر پنجشنبه 5 اردیبهشت 1392 10:00 ق.ظ

سلام خوبی؟وبلاگ قشنگ و زیبایی داری من که از وبلاگت خوشم اومد دوست دارم بیشتر باهات آشنا بشم یه سر هم به من بزن منتظرت هستم
آپلودسنتر عکس و فایل چهارشنبه 4 اردیبهشت 1392 05:58 ب.ظ
سلام
بسیار وبلاگ خوبی دارید خوشحال میشویم عکس و فایل های شما را میزبانی کنیم
آپلودسنتر عکس و فایل پی سی روم
آپلود اکثر فایل های کامپیوتری
بدون محدودیت
ثبت شده در ستاد ساماندهی
با ماندگاری همیشگی
بدون نیاز به ثبت نام
http://up.p30room.ir
با تشکر
سحر سه شنبه 3 اردیبهشت 1392 07:38 ب.ظ

سلام خوبی؟من بهت سر زدم وبلاگ خوبی داری
منم یه سایت موزیک دارم خوشحال میشم بهم سر بزنی و با هم تبادل لینک داشته باشیم
کسب درآمد ماهیانه از سایت های کلیکی دوشنبه 2 اردیبهشت 1392 03:29 ب.ظ
سلام
شما میتوانید با روزی 20 دقیقه کار با اینترنت ماهیانه 30 هزار تومان کسب درآمد کنید
فقط کافیست در سایت های گروه اسمان فعالیت کنید
شرکت ثبت شده در ستاد ساماندهی و دارای مجوز فعالیت
کاملا تضمینی
پرداختی به کارت های عضو شبکه شتاب
پس همین الان عضو شوید و فعالیت خود را آغاز کنید
با تشکر
دختر تهرونی دوشنبه 2 اردیبهشت 1392 12:09 ب.ظ
سلام وبلاگ شما را دیدم مطالب و قالب قشنگی داشت از اینکه مدام وبلاگتو به روز میکنی و مطالب جدید میزاری خیلی خوشم اومد حتما به من یه سری بزن آدرس وبلاگتو برام بزار تا بتونم هر روز بهت سر بزنم
یاشار جمعه 30 فروردین 1392 12:51 ق.ظ
سلام خوبین ؟ وبلاگ بسیار زیبایی دارین به منم سر بزنین برای حمایت از ما اگر دوست داشتین ما رو به اسم تیم نرم افزاری دنیز سافت لینک کنید. ممنونم
سحر پنجشنبه 29 فروردین 1392 03:15 ب.ظ
pسلام خوبی وبلاگ خوب و جالبی داری من که خوشم اومد به منم سر بزن منتظرت هستم

http://pesmal.net
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
:: به پایان رسید این وبلاگ
:: دانلود آهنگ جدید شهرام شکوهی به نام خیانت
:: دانلود بهترین نرم افزار مکان یاب برای اندروید و آی او اس-دانلود بهترین نرم افزار نقشه آفلاین جهان برای اندروید-MAPS.ME — world offline maps
:: دانلود متن دعای جوشن كبیر در قالب pdf
:: تصویر توفان دریایی Maysak از فضا
:: نوروز
:: آموزش شارژ کارتریج پرینتر های سامسونگ
:: ویدئو آموزشی: رایانش ابری چیست؟
:: نحوه لغو نصب یا unistall صحیح برنامه های نصب شده بر روی گوشی های اندروید
:: افزایش طول عمر باتری گوشی های هوشمند در هنگام مسافرت
:: آلمان برنده نهایی جام بیستم
:: آفرین به تیم ملی ایران
:: دانلود آخرین نسخه بازی جذاب دزدی کوچک برای اندروید-Tiny Thief android
:: دانلود بازی جذاب و پرطرفدار پازل 2048 برای اندروید
:: روت چیست؟ و فواید و ضرر های آن چیست؟+آموزش روت کردن گوشی های اندروید
:: نقشه گنگ ایران
:: سامسونگ اپس بر روی کاربران ایرانی باز شد
:: دانلود جدیدترین ورژنWin RAR v 5.01 برای کامپیوتر و اندروید-دانلودWin RAR 5.01 برای کامپیوتر و اندروید
:: سال نو مبارک
:: متولد چه سالی هستید؟ -نام گذاری سالها بر اساس نام حیوانات


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ

Google Analytics Alternative Clicky